כתות ה'/חכמת הגוף

מתוך אופק
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מורה: מיקי חומה


הקורס מבקש לפרוש בפני התלמידים את היכולות הרבגוניות הטמונות בגוף. גופנו משמש אותנו במגוון רחב של צרכים, החל בפעולות יומיומיות ועד לפעולות מורכבות הדורשות מיומנות, תיאום, מודעות ושליטה. ככל שנעמיק את ההיכרות אתו ועם אופן פעולתו ניטיב להשתמש בו ונפיק ממנו את מרב התועלת. לשיפור השימוש בגופנו יש השלכות חיוביות נוספות כמו פיתוח יכולת הריכוז, שיפור היציבה, התמודדות טובה יותר עם מצבי לחץ ובניית הדימוי העצמי.

מטרות ואמצעים

במהלך הקורס התלמידים יתנסו במגוון של שיטות וטכניקות שכל אחת מהן, בדרכה הייחודית, משפרת ומרחיבה את היכולת והחוויה הגופנית.

להטוטנות הינה הנושא המרכזי בקורס. מעבר לאתגרים הרבים שהיא מציבה (למשל: התנסות באביזרים מגוונים, פיתוח תפיסה מרחבית ושיתוף פעולה עם בן זוג) ותרומתה לאיזון הגופני, שיווי המשקל ויכולת חלוקת הקשב, יש לה תרומה חשובה בכך שהיא מפתחת את קליפת המוח המוטורי.

פיתוח הקואורדינציה והאיזון הגופני

יושם דגש על הקטנת הפער בין הצד הימני לצד השמאלי של הגוף כדי ליצור איזון משופר בין שני צדי הגוף. - להטוטנות וטאי צי.

פיתוח המודעות, הרגישות, והשימוש בגופנו

גופנו הוא מכלול המשקף את מצבנו הפיזי, הנפשי והרגשי. פיתוח המודעות והרגישות למצבים משתנים אלה משפרת את התקשורת התוך אישית והבין אישית ואת האופן בו אנו משתמשים בגופנו. - שיטת אלכסנדר יוגה.

התמודדות עם מצבי לחץ

התלמיד ילמד למתן ואף לנטרל את ההשפעות השליליות של מצבי מתח ולחץ וישפר את תפקודו במצבים אלה. - יוגה (תרגילי נשימה) ודמיון מונחה.


מיומנות חברתית

באמצעות משימות קבוצתיות מאתגרות הדורשות יצירתיות, תיאום ושיתוף פעולה ייווצרו יחסי זיקה וקרבה בין חברי הקבוצה ותתפתח היכולת להשתלב ולתפקד כצוות. – קרבות במה ותרגילים קבוצתיים.