מועדון אופק/נושאי המפגשים בשנת תשס"ח

מתוך אופק
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

11/10/07 - אמנות ובודהיזם

מנחה: דניאלה קופלר, מורה לאמנות וקומיקס באופק

על צפרדעים, דרקונים וחיות אחרות באמנות הזן בודהיזם. ציורי חיות באמנות יפנית, הסברים על קצה המזלג על הדתות השונות , ומדוע כל אחת מהן מתארת חיות ואילו חיות. (רמז : הרבה צפרדעים ודרקונים...)


18/10/08 - טולקין - שר הטבעות

מנחה: ליאור שטרנברג, משורר ומורה באופק

ההרצאה תעסוק באיש ובעולם המיוחד שיצר בספריו, בעיקר ב"שר הטבעות". ההרצאה תעסוק במהלך חייו של טולקין, ודגש מיוחד יושם על השירה המופיעה ב"שר הטבעות". המשמשת את טולקין ככלי מרכזי לעיצוב תרבויות העמים השונים – הוביטים, אלפים ובני אדם. שירה היוצרת תחושה שאנו קוראים את דברי הימים של תרבות נשכחת. ההרצאה מיועדת לכל אוהבי טולקין, ולמי שרוצה להכיר את יצירתו.


25/10/07 - פילוסופיה וטרור

מנחה: שמעון אזולאי, דוקטורנט לפילוסופיה ומורה באופק.

יעלו לדיון שאלות אתיות הנוגעות לטרור ולמלחמה בו, האם ומדוע הטרור מצליח להשיג את מטרותיו, האם קיומו הוא תוצאה הכרחית של החברה המודרנית, ועוד...


01/11/07 - שנת השמיטה: אידאה מול מציאות בתרבות היהודית

מנחה: ד"ר שגית מור, ראש החוג לתרבות ישראל במכללה האקדמית לחינוך בית ברל.

שנת שמיטה מבטאת אבן פינה במערכת הערכים המקראית לגבי הקניין החומרי והבעלות עליו. האידאה היפה, שמצביעה על תפיסת שוויון בסיסי בין בני האדם, אינה קלה ליישום, בגלל הויתור שהיא מחייבת את בעלי ההון לעשות. כבר במקרא ישנה התמודדות עם ניסיונות התחמקות תוך מתן מקום לחינוך בצד מערכת החוק של שנת השמיטה. בהרצאה נעמוד על האידאה המקראית לגבי שנת השמיטה. נחשוף את מערכת הערכים שעומדת בבסיסה ונעמוד על הדרכים שפותחו ליישומה. כמו נבחן את הקשיים הפסיכולוגיים והחברתיים בהתמודדות עם התביעה שמציגה שנת השמיטה ננסה גם לבדוק מה מתוך מערכת זו רלבנטי לחיינו במדינת ישראל תשס"ח, והאם וכיצד ניתן ליישם נושאים אלו בתנאים המודרניים.


08/11/07 - רצח העם בדארפור: עדות אישית

מנחה: אדם באשר, פליט מדארפור

אדם, צעיר בן גילכם, שנמלט מהמלחמה בחבל דארפור, והגיע לאחר תלאות רבות אל תיכון ישראלי בו הוא לומד לבגרות, יספר על מה שעבר עליו ועל משפחתו במלחמת האזרחים המשתוללת בסודן – מאות אלפי הרוגים ומיליוני פליטים במלחמה שהופכת לרצח עם.


15/11/07 - מונגוליה: יומן מסע

מנחה: ענת גרשון

מונגוליה, " ארץ בראשית של שמיים כחולים". יומן מסע מצולם.


22/11/07 - בין מקוריות להשראה: מ-"½8" ל-"כל הג'אז הזה"

מנחה: ירדן פינטו,תלמידה ותיקה באופק.

כיצד אפשר לשאוב השראה מיצירה אחרת ובו זמנית להיות מקורי? האם האינטרפרטציה על מקור ההשראה הזה היא כשלעצמה מקוריות או שבעצם החיבור בין מקורות ההשראה השונים יוצר את המקוריות? בהרצאה ננסה לבחון את השאלה דרך השוואה בין סרטו של פליני, "½8" וסרטו של בוב פוס " כל הג'אז הזה".


29/11/07 - ארכיאולוגיה

מנחה: ד"ר יובל גדות, המכון לארכיאולוגיה ומקרא ע"ש נלסון גליק.

מקצוע הארכיאולוגיה תמיד מעורר את יצר ההרפתקנות אצל אנשים רבים. במפגש המתוכנן אציג בפני המשתתפים את רזי חקר העבר. נשאל מהי ארכיאולוגיה? כיצד פועל הארכיאולוג בכדי להשיג את מטרותיו ומדוע בכלל צריך לחפור במעמקי האדמה? בהמשך נעמוד על התפקיד של הארכיאולוגיה בחברה הישראלית כיום – למה עלינו לשמר או לחקור את עתיקות? האם כשאנחנו חופרים אנו עוסקים רק בעבר או שמא יש לכך משמעות גם לנו כיום בהווה?


13/12/07 - חמש ירוק, שבע אדום: על חקר המוח

מנחה: עדי גלבוע, מורה לפסיכולוגיה (ומנהלת אופק בזמנה הפנוי)

חקר המוח הפך בסוף המאה העשרים לתחום ששותפים בו נוירולוגים, ביולוגים, פסיכולוגים, מתמטיקאים, אנשי מדעי המחשב ורבים אחרים. באמצעות כלים מתחומים אלה, מנסים לענות על שאלות שעד עתה העיסוק בהן היה שמור לפילוסופים: שאלות של גוף ונפש, מודעות, חופש הרצון. אחת הדרכים לעסוק בשאלות אלה, היא חקירה של התנהגויות חריגות הנגרמות על ידי פגיעות מוח: אישה הרואה את הספרה חמש כירוקה ואת הספרה שבע כאדומה, אדם האוכל רק מצד ימין של הצלחת ומגלח רק את הצד הימני של פניו, בחור צעיר הסבור שהאישה המציגה את עצמה כאימו היא מתחזה... (היא לא). בהרצאה נכיר את התהליכים העצביים העומדים בבסיסן של התופעות האלו, ונבין קצת יותר את דרך פעולתו של המוח.


20/12/07 - משה של פרויד

מנחה: אבי דבאח (ינשופן)

בערוב ימיו, כשהוא נמלט מן הנאצים, מפרסם פרויד ספר על דמותו ההיסטורית של משה, ומכריז: משה היה אציל מצרי, והדת המונותיאיסטית (האמונה באל אחד) מקורה בכת מצרית מדוכאת... על מה מבסס פרויד את ספרו, וחשוב מכך: מה הוא בעצם מנסה לומר ? בהרצאה נסקור את מאמרו השנוי במחלוקת (בעצם, איזה מאמר של פרויד אינו שנוי במחלוקת...), נתייחס לתיאוריות ומיתוסים שונים (טוטם וטאבו) העומדים בבסיס טענתו על היהדות ונביאה, וניתן מקום גם לפרשנים ולמבקרים – בעיקר לספרו של פרופ' ירושלמי, "משה של פרויד".


27/12/07 - נמס בגשם, עף ברוח - חסרי בית בישראל

מנחה: שמוליק שיינטוך, דוקטורנט לעבודה סוציאלית, ובעל ניסיון רב שנים בעבודה עם חסרי בית ומשתמשים.

מי הוא "חסר בית"? מי הם חסרי הבית בישראל? בהרצאה נתמקד בנערים ונערות חסרי בית. ננסה להבין איך נער או נערה עלולים להפוך לכאלה. מהן ההתמודדויות הנדרשות מנערים ונערות כשהם כבר מגיעים לרחוב? מהם הצרכים שלהם? מה הסכנות והפיתויים? ומי , אם בכלל, מסייע להם? בהרצאה נתייחס לשאלות אלו באמצעות דיון, ובשילוב קטעים מסרטים.


03/01/08 - התמוססות המושג סוד

מנחה: אלי הכהן, מורה באופק, ומנהל מקצועי של מכון לחקר האינטרנט.

האם המרחב האינטרנטי ממוסס את המושג "סוד"? האם מושג הצנזורה הופך להיות מושג היסטורי, האם צו איסור פרסום הפך ללא רלבנטי? בשאלות אלו ועוד נדון במפגש, בלווית מגוון דוגמאות, סקירה של המצב, ובהשתתפותכם הפעילה בשיח.


17/01/08 - מין ומיניות

מנחה: ד"ר אורי וורניק, פסיכולוג קליני ומטפל מיני

נקיים שיחה (כלומר שאלות ותגובות יתקבלו בברכה) על מיניות. לא מדובר בחינוך מיני. לא נדבר על מבנה מערכת המין, או על שאלות של איך לעשות מה. כן נדבר על המין והמיניות (מה ההבדל בין השניים?) כתופעה שמעניין להבינה. נשאל מה תפקיד המין? נברר מהי סקסולוגיה. כיצד מבינים שונות מינית? מה הקשר בין מין למוסר. נרחיב על המושגים מין-חושניות וארוטיקה. מה הקשר בין מין לדת ובעיקר בין היהדות למיניות, ומה הם ההבדלים בין שני המינים בתגובתם המינית.


14/02/08 - גזע ומגדר - הקשר בין מדע לתפיסות חברתיות

מנחה: חגית בכר, מורה באופק ודוקטוראנטית להיסטוריה ופילוסופיה של המדע

מה יוצא דופן מבין: אישה לבנה, גבר שחור וגבר לבן? האישה- בגלל המין, הגבר השחור בגלל הצבע... אולי בעצם הגבר הלבן? מהו גזע? מהו מגדר? מה הקשר ביניהם? האם מדובר במושגים חברתיים או מדעיים? ההרצאה תעסוק באופן בו מעוצבים מושגים בתודעה והופכים למציאות אמפירית תוך התייחסות למקרה ההיסטורי של חקר גולגולת ויכולותיהם הנחותות של כל מי שאינו גבר לבן אירופאי.


28/02/08 - מקלייבל - הסרט שמקדונלדס לא רוצים שתראו

מנחה: אבי דבאח

בשנת 1990 הגישה חברת מקדונלדס תביעת דיבה נגד שני פעילי איכות סביבה אנגלים, בניסיון להשתיק את המחאה נגד התאגיד. במשפט שהפך לארוך ביותר בהיסטוריה של אנגליה, כל הבט של פעילות החברה עמד לחקירה על שולחן העדים: מכירת ג'אנק פוד, פגיעה בסביבה, התאכזרות לבעלי חים, ופרסום לילדים.

הסוגיה הגיעה עד לבית המשפט של האיחוד האירופי, והתוצאה: בסרט...

בסיום ההקרנה יתקיים דיון-ויכוח בנושא הכלכלה התאגידית וזכויות הציבור. ירוקים, צמחונים, קפיטליסטים, וסתם ווכחנים - הכינו תחמושת.


13/03/08 - בין שדרות לירושלים - מופע מיוחד של מיכה ביטון


מופע מרתק עם הזמר והיוצר מיכה ביטון, יליד שדרות, שגדל בילדותו בירושלים בביתה של הסופרת גלילה רון-פדר. בהשראת דמותו כתבה את סדרת הספרים הידועה "אל עצמי" – בה הוא נקרא בשם ציון כהן. במופע מיכה שר ומספר על ילדותו ועל דמותו בספר, על מסעות חייו כילד שגדל בסיטואציית חיים קשה, הוצא ממשפחתו לבית משפחה אומנת והפך בבגרותו לאמן ויוצר. במופע מיכה מבצע שירים מאלבום סולו ראשון שהוציא, "נוסע בזמן", בו הוא לוקח את המאזין למסע תפילות וניחוחות ילדות, משדרות עיר הולדתו, אל ירושלים בה גדל.


15/05/08 - רמב"ם ומקיאוולי - הילכו שניהם יחדיו?

מנחה: יהונתן גיל-ממן, תלמיד ותיק באופק

בעוד שמקיאוולי נחשב לאחד ההוגים הפוליטיים השנואים בתולדות המין האנושי, הרמב"ם נחשב לגדול ההוגים הפוליטיים בתולדות ההלכה. בחינה מעמיקה של תורתיהם חושפת מוטיבים משותפים, הן ברמת הנחות היסוד בדבר טבע החברה, והן ברמת המסקנות המעשיות.